1. Strona główna
  2. Czy dostałem tę pracę?

Czy dostałem tę pracę?

Jak zapytać o wynik rekrutacji?

Każdy, kto choć raz był na rozmowie rekrutacyjnej, pod jej koniec zapewne usłyszał: „Na pewno poinformujemy Panią/Pana o podjętej decyzji”. Nie dziwmy się jednak, kiedy obiecany kontakt nie następuje tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali. Każdy proces rekrutacyjny wymaga czasu. Dodatkowo, w jego trakcie mogą zaistnieć zdarzenia, które zmuszą pracodawcę do zmiany planów, w tym nawet do zawieszenia rekrutacji.

Generalna zasada mówi: nie krępuj się pytać. To, że jesteś osobą niepełnosprawną Twój potencjalny pracodawca już wie. Zainteresowanie kandydata wynikiem rozmowy rekrutacyjnej jest czymś naturalnym. Zadanie pytania dotyczącego ewentualnych dalszych etapów rekrutacji daje również pozytywne świadectwo Twojej motywacji i zaangażowaniu. Tak więc jak to zrobić, kiedy nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej informacji zwrotnej?

Być może już podczas rozmowy rekrutacyjnej dowiesz się kiedy i w jakiej formie możesz spodziewać się odpowiedzi. W dobrym tonie będzie też jeśli zapytasz wprost w jaki sposób i z kim możesz kontaktować się w sprawie wyników rozmowy. Jeśli nie otrzymałeś takiej informacji, to zawsze najskuteczniej skontaktować się z osobą, z którą rozmawiałeś. Będzie ona najlepiej poinformowana o tym, co dzieję się w twojej sprawie. Jeśli nie masz kontaktu bezpośredniego, napisz mail pod adres na który wysyłałeś CV.

Bardzo dobrą okazją do pierwszego kontaktu po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej jest email z podziękowaniem za zaproszenie na rozmowę. W jego treści oprócz podziękowania za zainteresowanie i poświęcony Tobie czas, możesz wprost zapytać o to, czy Twoja kandydatura została już rozpatrzona. Taki email należy napisać w ciągu najbliższych dni po rozmowie. Jeśli zdecydujesz się zadzwonić, powinieneś wiedzieć z kim rozmawiałeś podczas spotkania rekrutacyjnego oraz jakiego stanowiska dotyczyła rozmowa. W przeciwnym wypadku możesz sprawić wrażenie osoby niesolidnej.

Bądź uprzejmy, ale konkretny. Zapytaj o to, czy wybrano już kandydata, a jeśli rekrutacja jeszcze się nie zakończyła, poproś o termin, w którym będziesz mógł otrzymać taką informację. Dzięki temu nie będziesz musiał zbyt często kontaktować się w swojej sprawie.

Warto pokazywać zainteresowanie czy determinację, ale nie warto być namolnym. Zbyt częste dopytywanie i ponaglanie pracodawcy może tylko popsuć
Twoją sytuację. Osoby, z którą rozmawiałeś, nie należy zapraszać do znajomych w portalach społecznościowych. Przynajmniej do czasu zakończenia procesu rekrutacyjnego. Nie stawiaj warunków. Poproś, ale nie wymagaj niczego od pracodawcy.

Pamiętaj, że pytając o wynik rekrutacji, pokazujesz pracodawcy, że poważnie traktujesz jego ofertę i zależy ci na pracy o którą się starasz. Wykazując się inicjatywą możesz tylko zyskać. Warto także wiedzieć kiedy uznać, że sprawa jest zakończona i poświęcić swój czas na inne oferty pracy.

Szukasz pracy?

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami 

i ZAŁÓŻ KONTO w zakładce

"Strefa Kandydata".

Wyłącz