1. Strona główna
  2. Blog
  3. Szukanie pracy przez osobę niepełnosprawną krok po kroku

Szukanie pracy przez osobę niepełnosprawną krok po kroku

2021-02-02

Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wciąż odbiega od procentu zatrudnionych osób sprawnych. Wynika to nie z niechęci do pracy, lecz niemożności jej znalezienia. W poniższym tekście opisane są kroki, które osoba niepełnosprawna powinna podjąć, aby znaleźć pracę.

Krok 1: Orzeczenie o niepełnosprawności

Zwiększy ono Twoje szanse na znalezienie pracy. Dzięki temu pracodawca będzie czerpał benefity, jednocześnie zapewniając Tobie odpowiednie warunki pracy. Aby zdobyć orzeczenie należy złożyć odpowiednie dokumenty w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Krok 2: CV

Podstawą znalezienia pracy jest napisanie odpowiedniego CV. W internecie można znaleźć wiele darmowych wzorów podań o pracę. Schludnie i estetycznie przygotowane, pomaga przyciągnąć uwagę pracodawcy. Należy w nim umieścić wszelkie swoje osiągnięcia, dyplomy, kursy i umiejętności. Dodatkowym atutem jest doświadczenie zawodowe. Nie przejmuj się jednak, gdy go nie masz. Wiele firm zapewnia szkolenia pracowników.

niepełnosprawny szuka pracy

Krok 3: Szukanie ofert pracy

W dzisiejszych czasach możesz szukać pracy na różne sposoby. Nie musisz ograniczać się tylko do ofert z urzędu pracy. Istnieje wiele organizacji pozarządowych, które skupiają się na pomocy w znalezieniu pracy osobom z niepełnosprawnością. Znajdują się tam doradcy zawodowi, którzy pomogą dobrać Ci odpowiednią pracę do swoich umiejętności i możliwości. Warto też regularnie przeszukiwać internet w poszukiwaniu ofert pracy. Z miesiąca na miesiąc jest ich coraz więcej dlatego, warto często przeglądać strony internetowe się tym zajmują.

Krok 4: Sprawdź opinie o pracodawcy

Rozsądne będzie również sprawdzenie firmy, w której zamierzasz pracować. Warto poszukać informacji i opinii na temat pracodawcy w internecie, aby wiedzieć czego się spodziewać. Spróbuj poszukać informacji na różnych forach internetowych, gdzie wypowiadają się osoby niepełnosprawne o warunkach pracy, lub skontaktuj się z obecnymi pracownikami danej firmy. Pozwoli Ci to uzyskać lepsze rozeznanie w temacie i zaoszczędzić sporo czasu.

Krok 5: Nie bój się próbować!

Pracodawcy coraz chętniej otwierają się na możliwość zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Pomaga im to kreować wizerunek postępowej i stawiającej na różnorodność firmy. Oprócz tego dostają dofinansowania, dzięki którym mogą odpowiednio przystosować stanowisko pracy do Twoich wymagań i pokryć twoje wynagrodzenie. Jeżeli blokuje Cię stres i niepewność warto się zastanowić nad wizytą u psychologa, który pozwoli Ci przezwyciężyć trudności, które stoją na drodze Twojej kariery.

Szukasz pracy?

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami 

i ZAŁÓŻ KONTO w zakładce

"Strefa Kandydata".

Wyłącz