- Strona główna
- Blog
- Pies przewodnik a praca — czy pomoc może być przeszkodą?
Pies przewodnik a praca — czy pomoc może być przeszkodą?
Pies asystujący, czyli powszechnie znany pies przewodnik
Psy od dawna towarzyszą człowiekowi, pełniąc różne role: stróżują, dbają o jego bezpieczeństwo, pilnują jego stada bądź pracują jako psy policyjne, wojskowe czy ratownicze. Człowiek i pies potrafią stworzyć miedzy sobą silną więź, stają się sobie niezwykle bliscy. Szczególna relacja wiąże osoby niewidome z psami przewodnikami, które to stają się w niektórych sytuacjach „ich oczami”.
Pies przewodnik charakteryzuje się profesjonalnym wyszkoleniem, charakterystycznym dla danego przypadku. Taka pomoc okazuje się niezastąpiona, szczególnie dla osób niewidomych w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu drogowego i pieszych, jak również w budynkach o skomplikowanej konstrukcji architektonicznej.
Statusy prawne — co wolno, a czego nie wolno?
Pies przewodnik pełni pewną rolę w społeczeństwie, dlatego też jego prawa muszą być uregulowane w różnych statusach. Zwierzę powinno być odpowiednio wyszkolone pod względem właściwego zachowania w określonych miejscach, aby nie stwarzało zagrożenia dla innych. Co więcej, musi być zaszczepiony i posiadać stosowne zaświadczenia potwierdzające tę kwestię.
Należy też pamiętać, iż pies to zwierzę, a zatem może różnie reagować w różnych sytuacjach – za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Warto również wiedzieć, iż wyszczególnione zostały określone rasy psów, które mogą stanowić pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, jak również te, które informują o możliwości wystąpienia danej choroby u człowieka, na przykład epilepsji.
Rola psa przewodnika
Pies przewodnik jest przede wszystkim przyjacielem, który z pewnością dodaje otuchy, wspiera oraz jest obecny w każdej sytuacji.
Dodatkowo, dzięki swojej pozytywnej otoczce, ułatwia nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, co jest niemałą barierą dla wielu osób niepełnosprawnych. Warto również dodać, że zwierzę jest najlepszym terapeutą, które potrafi wydobyć z człowieka to, co najlepsze, a przy tym jest bezinteresowne.
Odpowiednio wyszkolony pies przewodnik, niejednokrotnie uratował życie człowieka, a także przyczynił się do poprawienia komfortu życia osób borykających się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.