1. Strona główna
 2. Blog
 3. Najlepszy zawód dla osoby niewidomej

Najlepszy zawód dla osoby niewidomej

2021-12-21

Praca jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Daje nie tylko możliwość zarobku, ale również umożliwia kontakty interpersonalne.

Praca jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Daje nie tylko możliwość zarobku, ale również umożliwia kontakty interpersonalne. Niezależność osobista w przypadku osób niewidomych stawia często spore ograniczenia dla tego typu interakcji. Dlatego miejsce pracy może być dla osób z niepełnosprawnościami niezwykle wartościowe. Wybranie odpowiedniego miejsca umożliwi spełnienie obu tych warunków.

Jak dobrać zawód

Z każdym rokiem zwiększa się liczba osób niewidomych, które są aktywne zawodowo. Dzieje się to przede wszystkim dzięki rozwijającym się technologiom, co daje możliwości pracodawcom do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Czynników, na które należy zwrócić uwagę przy szukaniu zawodu przez osobę niewidomą, jest kilka. Przede wszystkim jest to stopień utraty wzroku oraz stopień doświadczenia zawodowego. Oczywiście w trakcie poszukiwania zawodu należy skupiać się nie tylko na ograniczeniach, ale umiejętnościach osoby.

Konieczna przed podjęciem pracy będzie wizyta u okulisty. Pomoże on ocenić, czy dany zawód nie wpłynie negatywnie na wzrok. Przed wyborem warto umówić się również na wizytę u psychologa. Udzieli wsparcia w doborze odpowiedniego miejsca pracy oraz przygotuje na zaadoptowanie się z nowym miejscem.

Najlepszy zawód dla osoby niewidomej

Zawód zależny od rodzaju wady wzroku

Dobranie odpowiedniego zawodu uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju wady wzroku. Osoba niewidoma powinna wziąć pod uwagę swoje możliwości oraz ograniczenia, aby miejsce pracy zapewniało bezpieczeństwo i komfort.

 • Osoby niewidome i słabowidzące — w podejmowanej pracy osoby niewidome będą działać z pomocą pozostałych zmysłów. Dlatego najlepiej sprawdzą się zawody oparte na słuchu (muzyk), rozmowie (psycholog lub konsultant telefoniczny) czy pracy rękami (masażysta).
 • Osoby z krótkowzrocznością i nadwzrocznością — taka osoba z pewnością nie będzie mogła zostać kierowcą. Trzeba odrzucić również wszelkie zawody wymagające starannego dopatrywania się, jak np. praca na wysokości. W takim przypadku warto zdecydować się na pracę ze słuchawką (np. konsultant telefoniczny) lub z komputerem (np. informatyk).
 • Osoby z zaburzeniami widzenia barw — w tym przypadku należy wykluczyć zawody, w których wymagane jest posługiwanie się barwami (malarz, kucharz itd). Osoba z zaburzeniami widzenia barw sprawdzić się jednak może jako sekretarka, prawnik czy tłumacz.

Praca dla osób niewidomych

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku osób niewidomych oraz słabowidzących należy szukać takiego miejsca, w którym w trakcie pracy będzie można bazować na pozostałych zmysłach. Dlatego osoby niewidome często podejmują zawód jako:

 • muzyk,
 • psycholog,
 • konsultant telefoniczny,
 • masażysta, przedsiębiorca,
 • socjolog,
 • pracownik społeczny,
 • matematyk,
 • tłumacz,
 • prawnik.

Szukasz pracy?

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami 

i ZAŁÓŻ KONTO w zakładce

"Strefa Kandydata".

Wyłącz