1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jakie stanowiska są najchętniej wybierane przez osoby z niepełnosprawnością?

Jakie stanowiska są najchętniej wybierane przez osoby z niepełnosprawnością?

2021-11-25

Osoby z niepełnosprawnościami doskonale odnajdują się i sprawdzają w przeróżnych branżach zawodowych. Praca daje im nie tylko możliwość zarobkowania, ale też zapewnia poczucie bezpieczeństwa i umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów i więzi.

Osoby z niepełnosprawnościami doskonale odnajdują się i sprawdzają w przeróżnych branżach zawodowych. Praca daje im nie tylko możliwość zarobkowania, ale też zapewnia poczucie bezpieczeństwa i umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów i więzi. Polski rynek pracy oferuje wiele możliwości zawodowych. Niektóre z oferowanych stanowisk. Niektóre z oferowanych miejsc pracy są wyjątkowo często wybierane przez osoby z niepełnosprawnością.

Działalność wspierająca

W tej dziedzinie szczególnym zainteresowaniem cieszy się stanowisko pracownika socjalnego. Jego obowiązkiem jest pomoc dla osób wykluczonych społecznie, które potrzebują pomocy finansowej oraz wsparcia.

Osoba na tym stanowisku musi się charakteryzować szczególną empatią oraz w sposób właściwy diagnozować problemy. Pracownicy socjalni mają również za zadanie pozostawać w kontakcie z instytucjami oraz pomagać w dokonaniu różnego rodzaju spraw urzędowych.

Administracja

To jedna z dziedzin najchętniej wybieranych przez osoby z niepełnosprawnością. Wlicza się w to m.in. praca w organizacjach pozarządowych, urzędach czy na recepcji. W tego typu zawodach niezbędne są kursy i podstawowe informacje z dziedziny prawa administracyjnego.

Telemarketing

Jest to praca przeznaczona dla osób, które kochają kontakt z ludźmi i nie boją się nowych wyzwań. Telemarketer przedstawia Klientowi usługi świadczone przez firmę, takie jak ubezpieczenia czy fundusze emerytalne.

Zaletą takiej formy pracy jest ewentualna forma zdalna po uzgodnieniach z pracodawcą. Osoba zatrudniona może pracować jako doradca klienta, sprzedawca czy teleankieter. Możliwości jest wiele.

praca dla niepełnosprawnych

Handel

Wiele osób z niepełnosprawnościami podejmuje pracę w handlu na stanowisku kasjera-sprzedawcy. Wiele ofert pracy proponują duże sieciówki, takie jak Auchan czy Stokrotka. Warto również rozeznać się w lokalnych sklepach osiedlowych.

Konieczną umiejętnością jest obsługiwanie kasy fiskalnej. Jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ w większości sklepach zagwarantowane jest szkolenie wprowadzające.

Gastronomia

Są to stanowiska nie tylko związane z obróbką żywności, ale również z dbaniem o porządek w lokalach czy przyjmowaniem zamówień telefonicznych. Pracodawcy z branży gastronomicznej często nie wymagają wcześniejszego doświadczenia i oferują podstawowe szkolenie wprowadzające.

Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością

Osoba z niepełnosprawnością nie może podjąć pracy w godzinach nocnych. Maksymalna ilość godzin osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności to 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku niepełnosprawności w stopniu lekkim, gdzie pracownik może spędzić w pracy 8 godzin w ciągu dnia i 40 godzin tygodniowo. Należy jednak wspomnieć, iż powyższych ograniczeń nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik został zatrudniony w dozorze bądź na jego wniosek, lekarz medycyny pracy wyraził zgodę.

Szukasz pracy?

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami 

i ZAŁÓŻ KONTO w zakładce

"Strefa Kandydata".

Wyłącz