1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak przystosować stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej?

Jak przystosować stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej?

2021-07-15

Wiele osób, chcąc zatrudnić osobę niepełnosprawną, nie zdaje sobie sprawy z ewentualnej potrzeby dostosowania stanowiska pracy do jej potrzeb, aby mogła wykonywać swoją pracę w odpowiednich warunkach. Nasuwa się wtedy pytanie: Kiedy dostosowanie stanowiska jest wymagane i w jaki sposób zrobić to najlepiej?

Czy adaptacja stanowiska to wszystko?

Decydując się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej należy pamiętać o wielu czynnikach. Zaleca się, by wziąć po uwagę nie tylko możliwości dotyczące dostosowania stanowiska pracy zgodnie z potrzebami osoby z niepełnosprawnością, ale również aby w możliwie jak największym stopniu ułatwić jej wykonywanie obowiązków. Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności ma prawo do posiadania odpowiednich warunków pracy, tak samo jak osoba bez niepełnosprawności. Jednak warto zaznaczyć, że warunki te będą się znacząco różnić ze względu na indywidualne potrzeby. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej łączy się zazwyczaj z koniecznością zbierania informacji dotyczących tego, czego potrzebuje osoba niepełnosprawna na swoim stanowisku pracy.

osoba niepełnosprawna praca

Jak odpowiednio przystosować stanowisko pracy?

Przystosowanym stanowiskiem pracy osoby niepełnosprawnej jest stanowisko pracy, które jest oprzyrządowane i dostosowane odpowiednio do potrzeb i ograniczeń wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Nie ma zatem jednoznacznych wskazówek, na czym powinno polegać przystosowanie stanowiska – ma ono charakter indywidualny i dla każdej osoby z niepełnosprawnością będzie wyglądało inaczej. Należy pamiętać, że „stanowisko pracy” to przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę.

W praktyce, zakres przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych powinien wynikać z opinii służby medycyny pracy wyrażanej przed dopuszczeniem pracownika do pracy na danym stanowisku. Nie zawsze przystosowanie jest więc konieczne i niezbędne.

Wygoda osoby z dysfunkcjami

Istotnym czynnikiem zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy jest wygoda w pracy. Jej brak może powodować zmniejszenie zadowolenia pracownika z posady, co w rezultacie może doprowadzić do jego odejścia z pracy. Na wygodę wpływa przede wszystkim swoboda. Aby miejsce pracy było odpowiednie należy zadbać o możliwość swobodnego wykonywania czynności. Miejsca, w których mogą znajdować się potrzebne przedmioty, należy umieścić w optymalnym zasięgu kończyn, tak aby pracownik bez problemu mógł sięgnąć po każdą rzecz. Dodatkowo, na wygodę wpływa również dopasowanie wielu czynników pod wymiary ciała pracownika. Tutaj istotną rolę odgrywać będzie możliwość regulacji siedziska lub biurka. Warto jednak bezwzględnie pamiętać, że wszystkie działania powinny sprowadzać się w ostateczności do absolutnego bezpieczeństwa.

Szukasz pracy?

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami 

i ZAŁÓŻ KONTO w zakładce

"Strefa Kandydata".

Wyłącz